Mis on arhitektuur ja kuidas seda tehakse?
Siin on arhitektuurisaadete pesa, kust võid leida vastuse neile küsimustele või avastada hoopis uusi küsimusi.
Saated on mõeldud koolinoortele, aga sobivad igas vanuses ruumihuvilistele.
Kutsu sõbrad ka vaatama!
Arutame! Uurime! Katsetame!
1. saade ARHITEKTUUR ON LÄHEDAL
Kas kodu on arhitektuur? Võib üsna kindel olla, et su kodumaja on mõni arhitekt kavandanud ja arhitekti töö tulemust nimetatakse arhitektuuriks. Aga ka sina ise oled natuke arhitekt, sest kujundad oma kodu seal sees elades. Sama lugu on koduhoovi, tänava ja terve linnaga. Kõiki neid ruume kujundavad ühelt poolt arhitektid ja insenerid, teiselt poolt aga linnaelanikud. Nõnda on arhitektuur meie igapäevase elu ühine looming.
2. saade ARHITEKTUURI ON TUNDA
Kas arhitektuur on see, mida me pildi pealt või tänaval olles saame vaadata? Jah ja ei. Silmaga nähtav pilt on küll oluline, aga kui järgi mõelda, siis kogeme me ruumi enda ümber kõigi meeltega. Me näeme, kuuleme, nuusutame, kombime ruume, mõnikord saame neid isegi maitsta! Ruumid mõjutavad meeleolu ja käitumist – kõike seda, kuidas me ennast tunneme ja teistega suhtleme. Kõige parem viis arhitektuuri uurida on selle sisse minna ja seda vahetult kogeda.
3. saade ARHITEKTUURIL ON MÕTE
Kes on arhitektid ja millega nad täpsemalt tegelevad? Millised on nende töövahendid ja mida nad loovad? Saates räägivad arhitektid ise oma tööst – sellest, kust tulevad ideed ja kuidas neist lõpuks majad, tänavad ja pargid saavad. Aga ka sellest, milline on igapäevaelu kontoris projekteerides, koosolekutel arutades või ehitusplatsil käies. Aga hei! Sina oled ju ka oma elu arhitekt, milliseid ruume sa ise kavandad?
4. saade ARHITEKTUUR ON IGAL POOL
Vaata ringi oma kodulinnas, -alevikus või -külas ja pane tähele, kuidas mitmesugused ehitised ümbritsevad sind igal sammul: majad, tänavad, platsid, sillad jne. Kõik need on keegi kavandanud ja projekti järgi valmis ehitanud. Linnas on ka pargipuud ja -põõsad sageli täpselt planeeritud ja joonise järgi istutatud – erinevalt metsast, kus loodus ise on arhitekt ja ruumilooja. Linn ja loodus pole aga vastandid, vaid tihedalt omavahel läbipõimunud üheks terviklikuks elukeskkonnaks.
5. saade KÕIK VÕIB OLLA ARHITEKTUUR
Kus on arhitektuuri piirid? Kas arhitektuur lõpeb majaseinaga, tänavaga, linnapiiriga, rannajoonega? Aga pargis, metsas ja isegi vee all võib ju arhitektuuri kohata? Mõtle kõigile neile salapärastele vee alla vajunud hoonetele ja linnadele! Või hoopis filmidele, raamatutele, arvutimängudele, mis täis põnevat arhitektuuri. Arhitektuur ulatub niikaugele, kui meie kujutlusvõime. Oma fantaasiates, unenägudes ja lugudes võime luua kõikvõimalikke pilvelosse!
6. saade ARHITEKTUUR ON ÜHISLOOMING
Kes on linna autor? Aga milline on kõige suurem teos, mille inimesed koos on loonud? Kuidas käib koos loomine? Äkki me ise ei teagi, et oleme kõik suured kunstnikud! Aga kui teaksime, saaksime oma ühiselt loodavat teost järjest paremaks muuta – suunata sinnapoole, et iga päev oleks selle sees natuke parem elada. Hea linna sünniks pole palju vaja, tuleb seda lihtsalt natuke rohkem tundma õppida, ringi vaadata ja üksteisega arvestada.
Saated on valminud koostöös:
Idee autorid: Kadri Klementi, Katrin Koov ja Kaire Nõmm
Saatejuht: Eva Kreem (Arhitektuurikooli õpilane)
Režissöör: Maarja Pärsim
Produtsent-toimetaja: Laura Kõrvits
Stsenarist-toimetaja: Kadri Klementi
Tunnusmuusika: Taavi Paomets
Graafika: Johannes Naan
Täname: Kristi Jõeäär, Maris Kerge, Mikk Meelak, Annika Tähepõld, Kaarel Nõmmik, Laura Kõrvits, Kristo Veinberg, Kultuuriministeerium, AS Floorin ja ISKU.
Saatejuht: Eva Kreem (Arhitektuurikooli õpilane)
Režissöör: Maarja Pärsim
Produtsent-toimetaja: Laura Kõrvits
Stsenarist-toimetaja: Kadri Klementi
Tunnusmuusika: Taavi Paomets
Graafika: Johannes Naan
Täname: Kristi Jõeäär, Maris Kerge, Mikk Meelak, Annika Tähepõld, Kaarel Nõmmik, Laura Kõrvits, Kristo Veinberg, Kultuuriministeerium, AS Floorin ja ISKU.